16 marca 2016 Segregatory
Segregatory: mechanizmy, okucia i dodatki

Mechanizmy dźwigniowe

Często spotyka się w lepszych segregatorach specjalne mechanizmy na ringach, których celem jest dociskanie zmagazynowanych kartek papieru. Dociskacze znajdują się bezpośrednio na ringach i są dociskane poprzez specjalne dźwignie. Po ich zdjęciu, można dodawać karki, a po ich zablokowaniu wszystko zostaje na miejscu. Typowe segregatory dźwigniowe wyposażone są w dźwignie o szerokości 5 lub 7,5 centymetrów. W takim segregatorze mieści się zazwyczaj dość dużo kartek papieru ksero, najczęściej 350 lub 500-550 w opcji większej. W sprzedaży dostępne są także wersje XXL standardowych segregatorów, które powinny pomieścić przynajmniej 15% więcej kartek. Ich grzbiety mają 8 centymetrów szerokości, po czym łatwo je rozpoznać. W segregatorach z dwoma ringami znajdziemy jeden mechanizm z dźwigniami, a w segregatorach z czterema ringami znajdziemy dwa bliźniacze mechanizmy.

Tradycyjne mechanizmy dźwigniowe pozwalają na nakładanie kartek tylko na prawe ringi, a kiedy chcemy je przełożyć, musimy zamykać dźwignię. Problem rozwiązano w nowszych mechanizmach, które są wolne od tego ograniczenia. Typy mechanizmów ringowych Najczęściej w użyciu są mechanizmy, które obsługuje się po prostu palcami, ale nie są one zbyt wygodne. Znacznie lepsze są mechanizmy softlick, gdzie naciśniecie na odpowiedni punkt powoduje rozchylenie się urządzenia.

Mamy też typy O oraz D, których nazwy wizualnie odpowiadają kształtowi ringów. W typie D jeden z ringów jest oczywiście prosty. Wyrównuje to krawędzie kartek dając lepszy efekt estetyczny. Mechanizmy mogą być oczywiście dostosowane do dwóch lub czterech ringów. Jeśli stosuje się segregatory z czterema ringami, należy wykorzystywać razem z nimi odpowiednie dziurkacze lub stosować koszulki, ewentualnie doklejane perforacje.

W niektórych kręgach popularne są segregatory Jopa, które na pewno są wygodne i efektywne, ale ich niska popularność jest paradoksalnie barierą rozpowszechniania się standardu. Wymagane są do nich specjalne dziurkacze, które mało kto posiada.

mechanizm dociskowy w segregatorze Sposoby docisku. Segregatory konferencyjne Esselte korzystają z mechanizmu docisku, który nie wymaga dziurkowania i chociaż w ten sposób uzyskujemy w zasadzie skoroszyt, producent upiera się, że to segregator.

Okucia. Okucia są elementem zbędnym, ale na pewno poprawiającym wygodę pracy. Duże, zabezpieczone otwory to możliwość wydobywania segregatora bez obawy, że go uszkodzimy i bez zagrożenia chociażby dla naszych paznokci. Inne okucia to po Prost zabezpieczenie przed zniszczeniem.

Zobacz również
Segregatory

Bez wątpienia muszą być zarówno twarde, jak i sztywne. To właśnie z tego powodu na ogół wytwarza się je z grubego, a jednocześnie naprawdę mocnego kartonu. Dodatkowo pokrywa się go...

Segregatory to jedne z najmniej docenianych materiałów biurowych, a szkoda bo ich przydatność i praktyczność jest olbrzymia. Segregatory są bardzo przydatne do segregowania dokumentów i ich...