21 marca 2016 Artykuły biurowe
Segregator – specyfikacje techniczne

Segregator biurowy. To prawdopodobnie najczęściej spotykany rodzaj segregatora. Służyć będzie do przechowywania, porządkowania oraz archiwizowania dokumentów i może ułatwiać w nich przeszukanie. Wszystkie segregatory mają dwa rodzaje mechanizmów, dźwigniowy albo kółkowy. Rozstaw ramion jest jednak zawsze taki sam, by dopasować go odpowiednio do dostępnych na rynku dziurkaczy. Cechą wspólną takich segregatorów jest również to, że mają na grzbiecie specjalny otwór, który będzie dawał możliwość jego wygodnego wyciągania. Segregatory mają trzy klasyczne rozmiary A3, A4 oraz A5.

Okładki przygotowuje się z twardej tektury, modele lepszej jakości są pokrywane również folią. Kolejna wspólna cecha segregatorów to również możliwość umieszczenia etykiety na grzbiecie. Lepsze modele mają również możliwość wymiany tej etykiety, dlatego można szybko zmieniać opis i będzie można na nowo używać takiego segregatora. W tańszych produktach raczej musimy zmieniać etykietę, poprzez naklejenie kolejnej.

Opis techniczny segregatora:

Okładka – to istotna część segregatora, która będzie odpowiadać za jego techniczne oraz estetyczne wartości. Można wybierać dwa rodzaje okładek. Z jednej strony introligatorskie z drugiej nieoprawiane, z tektury litej albo tworzy sztucznych. Wyklejka- to materiał, którym będzie się oklejać wewnętrzną część okładki. Najczęściej to baiły albo kolorowy papier, niekiedy laminowany, by zwiększać wytrzymałość.

z czego składa się segregator?

Okleina zewnętrzna – to materiał, którym będzie się oklejać zewnętrzną część okładki. Można wyróżnić tutaj okleiny na bazie papieru oraz PCV z dodatkową wyściółką papierową.

Okucia – to części metalowe, oczka, szyny, mechanizmy dźwigniowe oraz ringi.

Mechanizm ringowy – to zamknięcie, które stosowane jest klasycznie w segregatorach biurowych oraz reklamowych, które mają grzbiet 5 cm.

Mechanizm dźwigniowy – to rozwiązanie, które często jest stosowane w lepszych produktach, gdzie ringi są otwierane oraz zamykane przy użyciu dźwigni. Taki system jest stosunkowo prosty w obsłudze i da możliwość przechowania dużej ilości dokumentów.

Kieszonka na etykietę – to przeźroczysta koszulka, zgrzewana, klejona. Może się znajdować na grzbiecie segregatora i będzie służyć do tego, by wkładać tam etykietę, która będzie miała opis co jest w środku.

Zobacz również
Artykuły biurowe

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są obecnie skoroszyty, które wykonuje się z tworzyw sztucznych. Przednia okładka będzie najczęściej przeźroczysta, tylna zaś nieprzeźroczysta. Mogą one...

Jeśli powiemy o kopertach to wydaje się, że to rzecz, która nie jest szczególnie skomplikowana. Kawałek kartki, która będzie odpowiednio sklejona. Dotyczy to właściwie wszystkich kopert, z...

Jeśli zainteresujemy się teczkami, które są przeznaczone do archiwizacji i przechowywania dokumentów to zobaczymy jak mocno ten rynek jest obecnie rozwinięty i jak wiele ma nam do zaoferowania...