14 marca 2016 Segregatory
Rodzaje segregatorów – jakie są dostępne na rynku?

Segregatory to jedne z najmniej docenianych materiałów biurowych, a szkoda bo ich przydatność i praktyczność jest olbrzymia. Segregatory są bardzo przydatne do segregowania dokumentów i ich podziału, a także do ich archiwizacji i przechowywania różnego rodzaju umów, gwarancji czy faktur księgowych.

Nadają się do każdego biura oraz do prywatnego domu, gdzie również często znajduje się sporo dokumentów papierowych, które należy odpowiednio przechować przez określony czas. Pozornie wydaje się, że temat segregatorów jest błahy i prosty, ich dopasowanie do potrzeb biurowych czy domowych jest łatwe do określenia przewidywania, jednak w przypadku konkretnego wyboru nie zawsze jest to tak proste i oczywiste. Dzieje się tak z kilku powodów, a mianowicie segregatory różnią się między sobą materiałami z których są wykonane, grubością oraz wewnętrznymi mechanizmami spinającymi dokumenty.

Segregator ma głównie służyć do przechowywania i archiwizacji wielu dokumentów, więc zastanówmy się jak dużo będzie w ciągu określonego czasu tych dokumentów, ponieważ wpłynie to na decyzję o wyborze grubości segregatora. Również format papieru jaki najczęściej jest używany w biurze ma duże znaczenie wpływa na wybór. Może to być format A3, A5 lub standardowo A4, a do tych wielkości są dopasowane wielkościowo odpowiednie segregatory. Najczęściej we wszystkich biurach używa się segregatorów A 4, czyli taki do którego wpina się kartki i dokumenty o takim właśnie wymiarze. Jeśli przechowujemy dokumenty dodatkowo w koszulkach, to powinniśmy pamiętać aby dobrać segregatory nieco większe, tak aby dokumenty nie wystawały poza powierzchnię segregatora.

przechowywanie dokumentówMa to istotne znaczenie przy przechowywaniu dokumentów, ponieważ zbyt mały segregator nie zabezpieczy odpowiednio kartek, które będą wystawać, zaginać się, a tym samym niszczyć. Inną kwestią związaną z segregatorami jest wielkość i szerokość grzbietu. W przypadku, gdy przewidujemy dużą ilość dokumentów najlepiej wybierać te najszersze, ponieważ zmieszczą w sobie najwięcej materiału. Na grzbietach segregatorów jest najczęściej miejsce na wysuwanej kartce na wpisanie informacji o dokumentach jakie są w nim przechowywane. Jeśli mają być to bardzo dokładne dane z wieloma szczegółami, to także powinniśmy wybierać szerokie grzbiety segregatorów. Zapięcie segregatorów to najczęściej zamek ringowy, czyli zbudowany z pierścieni otwieranych ręcznie. Ich liczba i wielkość zależy od wielkości segregatora. Mogą mieć kształt prostokątny, okrągły lub litery „D”.

Zobacz również
Segregatory

Bez wątpienia muszą być zarówno twarde, jak i sztywne. To właśnie z tego powodu na ogół wytwarza się je z grubego, a jednocześnie naprawdę mocnego kartonu. Dodatkowo pokrywa się go...

Mechanizmy dźwigniowe Często spotyka się w lepszych segregatorach specjalne mechanizmy na ringach, których celem jest dociskanie zmagazynowanych kartek papieru. Dociskacze znajdują się...